Italské recepty

 
 
Domácí pomerančová marmeláda
domaci-pomerancova-marmelada-kamdoitalie 
 
Dnes jsem pro vás připravila recept na skvělou domácí marmeládu. Jedná se o italskou recepturu z pravých sicilských pomerančů!

Čerstvé citrusy jsem sehnala přímo od sicilských farmářů s bio produkci. Pokud byste chtěli také pomeranče ze Sicílie, tak se podívejte na Agrumi di Sicilia, která vyváží neošetřené prvotřídní citrusy do celého světa. A právě takové potřebujeme pro náš recept.

Základem dobrého receptu jsou totiž vždy kvalitní suroviny. Na výrobu marmelády stačí cukr a pomeranče. My si k tomu přidáme ještě pár dalších vychytávek.

Ingredience

1 kg pomerančů (s neošetřenou kůrou)
0,5 kg cukru krupice
1 citron 
špetka skořice
sterilizované zavařovací sklenice

Postup

Pomocí škrabky nebo nože oloupeme kůru z pomerančů (a citronu). Dáváme pozor, abychom nesloupli i bílou část pod kůrou, která je hořká. Kůru dáme vařit do vody na cca 10 minut. Scedíme a proces alespoň jednou opakujeme. 

Mezitím odkrojíme bílou část a odstraníme semínka. Dužinu citrusů nakrájíme na menší kostky. Přidáme k nim cukr a vaříme asi 40 minut na prudkém ohni. Ke konci průběžně mícháme a na posledních 10 minut přidáme i kůru.

Hotovou marmeládu rozmixujeme dle chutí každého (osobně v marmeládě nechávám větší kousky). Pomocí trychtýře nebo naběračky nalijeme marmeládu do sklenic, pevně uzavřeme a obrátíme vzhůru nohama. Necháme vychladnout. Skladujeme v lednici nebo špajzce.

Další tipy

Běžný recept z pomerančů a cukru můžeme obohatit právě o pomerančovou kůru a také o kůru a dužinu citronu (s neošetřenou kůrou). Jaké množství kůry do receptu přidáte, záleží pouze na vás. Skvěle se do pomerančové marmelády hodí také skořice. 

Samozřejmě můžeme marmeládu ze sicilských pomerančů připravit pouze z pomerančů a cukru. 

Tyto pomeranče jsou natolik sladké, že není potřeba příliš sladit. V receptu je doporučené množství, ale upravit si je můžete podle vlastní chuti. Dokonce mi známá z Apulie prozradila, že tuto marmeládu připravuje zcela bez cukru.

Tak Buon Appetito!

 
Farfalle s krevetami a špenátem

recept_domaci_testoviny_krevety

Těstoviny, kterým snad žádný labužník neodolá. Pohled na šťavnaté krevety ve spojení s čerstvým špenátem je dokonalá kombinace.
A co Je na tomto receptu nejlepší? Že ho máte hotový během několika minut.

Ingredience (pro 4 osoby)

500g čerstvého špenátu
500g krátkých těstovin farfalle
hrst mandlí
olivový oleje
hrst nastrouhaného parmezánu
čerstvé krevety
1dc bílého vína
1 stroužek oloupaného česneku
sůl a pepř

Postup

Na pánvi osmahneme krevety na větším množství olivového oleje, zalijeme vínem, necháme jej odpařit a vypneme oheň. Mezitím si dáme vařit vodu na těstoviny (jakmile vře, osolíme ji) a připravíme si pesto. Do mixéru vložíme omyté a osušené listy špenátu, mandle (či piniové oříšky), olivový olej (dle potřeby), sýr a česnek. Rozmixujeme a dochutíme solí a pepřem.

Hotové těstoviny scedíme a smícháme v pánvi s krevetami a pestem. Můžeme do omáčky přidat i pár lžic vody, ve které se vařily těstoviny.

Alternativy a další tipy

Další oblíbené suroviny na omáčku jsou také chřest nebo cukety. Místo těstovin farfalle jako jsme použili my, můžete zkusit penne, fusilli nebo třeba garganelli. Z dlouhých těstovin jsou nejlepší špagety, fettuccine nebo pappardelle.

Skvěle se k tomuto receptu hodí také ovčí sýr pecorino, piniové oříšky. Do omáčky můžete kápnout trošku citronové šťávy, přidat cibulku a smetanu (např. pro omáčku z chřestu namísto špenátu).

Tradičním postupem výroby pesta je samozřejmě hmoždíř. Tento způsob přípravy je šetrnější a nedochází při něm k zahřívání listů a olivového oleje, který má potom tendenci hořknout. Nicméně, když vás tlačí čas, není nad pomoc kuchyňského robota.

Těstoviny se sýrovou omáčkou a houbami

testoviny_recept_se_syrovou_omackou

Dnes máme pro vás připravený jednoduchý recept na těstoviny se sýrovou omáčkou, houbami a vlašskými ořechy.

Můžete použít kupované těstoviny např. conchiglioni, tortiglioni, penne nebo dětmi oblíbené farfalle. Hodí se na něj také domácí tagliatelle, které můžete připravit dle našeho receptu s moukou semolinou a italskou moukou 00. Tyto mouky najdete přímo na našem e-shopu.

Velmi krásně se k receptu hodí nasekané vlašské ořechy, které můžeme také opražit předem na pánvi, aby lehce změkly.

Někteří Italové do receptu přidávají jako základ cibuli či česnek. Můžete vyzkoušet obě varianty.

Další recepty můžete najít na našem blogu I Love Italy.

Ingredience (pro 2 osoby):

  • 200g italské těstoviny conchiglioni (nebo jiný druh)
  • 1 menší kostka másla (nebo 2 lžíce olivového oleje)
  • čerstvé houby (hřiby, růžovky, žampiony)
  • hrst nasekaných vlašských ořechů
  • 100ml smetany na vaření
  • 1 balení sýra Gorgonzola (dolce nebo piccante)
  • 1 hrst parmazánu (+ něco na posypání na závěr)
  • čerstvá petržel (není nutné)
  • sůl a pepř
  • 1 menší cibule (nebo stroužek česneku) – není nutné

Dáme vařit vodu na těstoviny, jakmile začne vřít, osolíme ji hrubou mořskou solí a přidáme těstoviny. Mezitím na pánvi rozpustíme máslo, přidáme cibuli. Jakmile zezlátne, přidáme houby a podusíme. Následně přidáme gorgonzolu a smetanu – průběžně mícháme. Těstoviny uvařené al dente scedíme a přidáme na pánev do krémové omáčky. Posypeme parmezánem a promícháme. Přidáme ořechy a ochutíme pepřem.

Podáváme posypané parmezánem a čerstvou petrželkou.

JAK UPÉCT DOMÁCÍ ITALSKÝ CHLÉB
 

V dnešním video receptu se naučíme připravit si domácí italský chléb, který jsme si všichni tolik zamilovali na dovolené v Itálii.

Aktuální covid situace nám cestování příliš neumožňuje. Rozhodla jsem se proto, že vám ukáži, jak si „pane casareccio“ můžete upéct i u vás doma v obyčejné elektrické či horkovzdušné troubě s pomocí pizza kamene.

Jaké suroviny potřebujeme na přípravu chleba?

Stačí vám pouze čtyři základní suroviny jako je čerstvé droždí, mouka, voda a sůl. Ideální kombinace mouky je italská mouka typu 00 smíchaná se semolinou. Poměr není pevně dán, můžete vyzkoušet více variant. Sami zjistíte, která z nich vám vyhovuje nejvíce.

V receptu není udané konkrétní množství mouky, protože tento postup zaručí mnohem kvalitnější těsto, které není příliš suché, ale naopak krásně hladké a vláčné.

Pokud budete mouku do vody přidávat postupně bude výsledné těsto mnohem lepší. Zapomeňte na celou kostku droždí, která se tak často mylně přidává do řady „italských“ receptů jako je třeba chléb nebo pizza.
Pokud dodržíte správný postup bude vám stačit opravdu malé množství! Ideální je 3-5g. Pro někoho to může být překvapivě málo, ale opravdu to stačí. Výsledné těsto je mnohem nadýchanější a voňavé. Jediné, co potřebuje, je čas a dlouhý odpočinek ;-).

Ingredience na náš recept:
– 3g čerstvého droždí
– 350ml vody
– kávová lžička soli
 mouka 00 namíchaná se semolinou v poměru 3:1

Jaký je postup pro přípravu domácího chleba?

Důležité je začít výběrem kvalitních surovin. Když sháníme mouku, měli bychom se zaměřit na ty specializované na pečení chleba/pizzy. Na italských moukách to bývá často označené. Pro perfektní těsto je ideální zkoušet kombinovat různé mouky (některé druhy italských muk najdete nově v nabídce i na našem e-shopu).

Postup:

Začneme tedy tím, že droždí necháme chvíli před přípravou chleba venku, aby dostalo pokojovou teplotu a nebylo příliš chladné z lednice. Droždí rozdrolíme a rozmícháme jej v trošce vody.

Mezitím si do mísy nalijeme vodu, která by ideálně měla mít okolo 22 stupňů. Ve vodě rozpustíme sůl. To proto, aby nepřišla do přímého kontaktu s droždím. Do vody začneme postupně přidávat mouku. Také přidáme droždí.

Těsto zpracováváme do té doby, dokud není hladké. Vložíme jej do mísy a přikryjeme utěrkou. Dáme ho odpočinout na místo, kde je stabilní teplota a neproudí vzduch. Ideální je například vypnutá trouba. Necháme ho odpočívat zhruba 1 hodinu. Potom jej znovu zapracujeme a dáme odpočinout přes noc do lednice.

Druhý den jej vyndáme a necháme ho odpočívat již mimo lednici, aby těsto dostalo pokojovou teplotu. Ideální je opět vypnutá trouba nebo jiné podobné místo.

Následně těsto vyndáme a můžeme si všimnout úžasných bublin, které se nám na těstě vytvořili. Je to důkaz kvalitně připraveného těsta ;-).

Těsto položíme na pracovní plochu a roztáhneme ho pomocí prstů (těsto neválíme válečkem, jinak bychom přišli o veškerý vzduch nahromaděný uvnitř těsta). Následně vezmeme spodní část a překlopíme ji směrem ke středu. To samé uděláme s horní částí těsta. Překlopíme poté i pravou a levou stranu těsta. Díky tomuto procesu bude chléb silnější a lépe se nám udrží pohromadě. Nakonec těsto dotvarujeme do koule, kterou vložíme do kulaté mísy vysypané moukou. Přikryjeme utěrkou a těsto necháme asi 1h odpočívat. Celý proces roztahování a překlápění těsta můžeme znovu zopakovat.

Rozpálíme troubu na 230 stupňů. V troubě necháme také nahřát pizza kámen a dolů na spod trouby můžeme vložit nádobu s vodou (například postačí malý pekáč). Pečeme takto 15 minut. Pekáček s vodou vyndáme a chléb pečeme dalších 40 minut.

Pomocí dřevěné lopaty hotový chléb vyndáme a můžeme si jej ještě teplý a křupavý vychutnat v pohodlí domova…

JAK PŘIPRAVIT DOMÁCÍ TĚSTOVINY
 

 

Jakmile se rozhodnete připravit si domácí těstoviny, vyhraďte si na to zhruba 1 hodinu času.  Budete potřebovat základních surovin jako je mouka a vejce. Necelých 20 minut trvá zpracovat těsto, které potom necháme asi 30 minut odpočívat. Zbytek času trvá těsto nakrájet do požadovaného tvaru či naplnit určitou směsí.

Ideálním materiálem ke zpracování těsta je dřevěná deska.  Na ní nasypeme mouku, uprostřed vytvoříme důlek – italsky se mu říká „vulcano“ (neboli sopka), do něj přidáme vejce. Ta vidličkou rozšleháme a mouka se do nich postupně vmíchá prsty. Můžeme přidat i trošku soli.

Na každých 100 g mouky se doporučuje právě 1 vejce (vejce by měly mít pokojovou teplotu). Těsto se zpracovává několik minut (ideálně 10-15 minut). Těsto bychom měli v průběhu natahovat do stran a také se nebát s ním několikrát praštit do desky, aby získalo svou typickou elastičnost. Následně se nechá 30 minut odpočinout zabalené do mokré utěrky nebo potravinářské folie.

TIP: Je důležité pracovat rychle, aby nám těsto nezačalo na vzduchu osychat.

Zpracování těsta a varianty

Hotové těsto se nám vyplatí rozdělit si do více částí a ještě každé trochu ručně zapracovat než je vložíme do strojku nebo vyválíme válečkem. Na strojku je skvělé, že stačí nastavit požadovanou tloušťku těsta (na každý druh těstovin použijeme jinou).

Při zpracování těsta bychom měli dřevěnou desku posypat moukou, aby se nám nelepilo.

Pokud těstoviny připravujeme pomocí strojku, těsto lehce pomoučíme, i opakovaně.

Těsto vložíme do strojku a několikrát ho v něm projedeme. Většinou se doporučuje začínat od větší tloušťky a postupovat ke stále tenčímu těstu, dokud nedostaneme požadovanou tloušťku těsta.

Receptů na domácí těstoviny je bezpočet variant. Nezáleží jenom na tradicích každé italské rodiny, ale také na kvalitě mouky, teplotě či vlhkosti v kuchyni, velikosti použitých vajec. Je proto potřeba neřídit se recepty na 100%, ale spíše následovat jakýsi cit v průběhu zpracování těsta.

Je důležité, abychom zabránili vysušování těsta, aby se nám nepotrhalo, ale zůstalo krásně elastické. Stejně tak záleží na chuti každého, někdo má raději spíše tlustší těsto, někdo naopak tenčí. To samé se dá říci o tom, jak který Ital vaří těstoviny „al dente“ (někdo raději více na skus než někdo jiný). Oblíbenou variantou jsou i bezvaječné těstoviny.

Důležité je dbát na minimální časy zpracování a odpočinku těsta, aby se zachoval nejlepší možný výsledek. Stejně tak při přípravě plněných těstovin platíže musíme pracovat rychle, aby nám těsto nezačalo osychat. Musíme se snažit slepit všechny strany co nejlépe a nejrychleji. Jakmile totiž okraje začnou osychat, může být složitější těsto slepit dobře.

Směs do plněných těstovin si připravíme ideálně den předem a necháme ji v lednici krásně ztuhnout, to nám velmi usnadní práci jakmile začneme naše těstoviny plnit.

tagliatelle-recept-mouka - kopie

Jakou mouku použít

Co se týče použité mouky, v dnešní době už máme tolik různých variant, že se nedá říct, která je ta správná. To záleží čistě na preferencích každého. V Itálii se liší dle tradice v jednotlivých italských regionech. Můžeme udělat těstoviny ze špaldové mouky (italsky „farro“), klasické 00celozrnnépohankové mouky (italsky „grano saraceno“), ze semoliny. Prostě záleží, kdo má jaké těstoviny nejraději. Někdo i rád namíchává klasickou bílou mouku se semolinou.

TIP: Někdo rád přidává do těsta i žloutky. Můžete zkusit kombinaci 170 g mouky 00,  30 g semoliny, 2 celá vejce a jeden žloutek.

Jak skladovat čerstvé těstoviny

Čerstvé těstoviny se doporučuje konzumovat ideálně okamžitě, ale můžete si je i zamrazit. Stačí si připravit daný druh těstovin a dát ho do mrazáku. Italové doporučují je nejdříve trochu zamrazit (zvlášť každý kousek, např. smotky tagliatelle) a potom vložit do pytlíčku a opět vložit do mrazáku.

Další variantou je také skladování v lednici, kde těsto (nebo již hotové těstoviny) můžeme nechat ideálně 2 dny. Potom by se mělo už použít při přípravě receptu.

Pokud vám článek pomohl, ale pořád si nejste jistí, jestli zvládnete doma připravit italské těstoviny, tak se přijďte inspirovat na naše kurzy vaření italské kuchyně.

tagliatelle výroba doma

5 položek celkem
Zpět do obchodu