CO JE PIZZA KÁMEN?

 

Jednoduše řečeno je to pečící kámen, který můžete využít nejen na pizzu, ale také na přípravu domácího chleba, cukroví, různých sušenek, masa, ryb či zeleniny. Používat jej můžete nejen v klasické domácí troubě, ale také třeba na grilu.

Pizza kameny existují v různém provedení. Hranaté, kulaté, s úchytkami či bez nich. A jsou dostupné také v různých velikostech.

Jak pizza kámen funguje

V pizza kameni jsou mikroskopické póry, které absorbují vlhkost těsta, pak jí uvolňují a tím pomáhají udržovat vysokou teplotu v troubě. Tyto podmínky jsou nutností pro dokonalou italskou pizzu s nafouklými a křupavými okraji. Pizza kámen proto dokáže přiblížit obyčejnou troubu té kamenné.

Jak používat pizza kámen

Použití pizza kamene je velice jednoduché. Pokud chcete připravit pizzu, stačí pouze rozpálit troubu na maximum (v mém případě na 250 stupňů), umístit kámen do co nejvyšší polohy v troubě a nastavit ohřev úplně ze shora. Pozor – pizza kámen nevkládáme nikdy do vyhřáté trouby, ale vždy do studené a necháme ho v troubě postupně nahřát. Trvá to zhruba 40min až 1h.

Na pizza kámen se nepoužívají ani žádné oleje či jiné tuky. Při přípravě pizzy je ideální položit pomoučený pečící papír na lopatu, rozprostřít na něj následně těsto, přidat ingredience a následně těsto necháme sklouznout po pečícím papíře přímo na rozpálený pizza kámen pomocí rychlého pohybu lopatou.

Příprava tučných jídel – jako je například pečení ryb – vyřešíme tak, že ryby vložíme do alobalu a pečeme je v něm.

Stejně tak je dobré vědět, že pizza kámen se nemyje žádnými čistícími prostředky. Necháme ho vystydnout a jednoduše z něj nečistoty odstraníme třeba škrabkou nebo špachtlí. Nemyjeme jej také v myčce.

Pravidelným používáním vám pizza kámen ztmavne. Není to však známka toho, že by se zničil, ale naopak. Je to úplně běžný jev a pizza kámen tak dokonce získává časem ještě lepší pečící vlastnosti.

Kde koupit pizza kámen?

Koupit jej můžeme přímo na mém e-shopu! Zde můžete koupit pizza kámen, který pro vás dovážíme rovnou z Itálie ;-).

Zpět do obchodu